Projekt “Od jakości do doskonałości - różnorodność kulturowa i wykorzystanie digital storytelling w nauczaniu”
jest realizowany w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu od 01.12.2023 do 30.04.2025 dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu PLUS w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 w ramach projektu “Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”
nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000137458
Kwota dofinansowania: 128597,46 PLN
W związku ze zwiększająca się liczbą uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także wyzwaniami związanymi z edukacją wielokulturową i włączającą uczniów o mniejszych szansach edukacyjnych nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu stanęli przed wyzwaniami, które mają na celu włączenie tych uczniów w struktury klasowe tak, by stale poprawiać jakoś nauczania i uczenia się, a także korzystać z technologii i nowych metod nauczania by dostosować się do nowych wyzwań cyfrowych i kulturowych. Udział w projekcie “Od jakości do doskonałości - różnorodność kulturowa i wykorzystanie digital storytelling w nauczaniu” realizowany w Szkole Podstawowej w Lublińcu dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu PLUS w ramach programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 w ramach projektu “Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” i ma wspierać doskonalenie zawodowe nauczycieli poprzez udział 2 grup nauczycieli w wyjazdach zagranicznych do Chorwacji. Nauczyciele będą tam uczestniczyć w kursach doskonalących na temat metody digital storytelling i edukacji wielokulturowej. Wyjazdy te, jak i późniejsze działania mają promować wykorzystanie nowych technologii i innowacyjnych metod nauczania, a także wspomóc edukację włączającą i wielokulturową angażując uczniów naszej szkoły w ramach grup projektowych.
Takie są też dwa główne cele projektu. Pierwszy z nich - to poprawa jakości nauczania i uczenia się poprzez rozwój kompetencji cyfrowych w edukacji oraz wspomaganie procesów edukacji włączającej poprzez wykorzystanie metody digital storytelling. Drugi - to budowanie potencjału współpracy międzynarodowej i wprowadzenie wymiaru europejskiego do pracy szkoły.
Metoda digital storytelling i metody związane z wielokulturową różnorodnością są na tyle uniwersalne, że będą wykorzystywane w pracy nauczycieli z uczniami na każdym poziomie edukacyjnym. Pozwalają ona poruszać zagadnienia edukacyjne w prosty i przystępny, a jednocześnie angażujący uczniów sposób wyrównując ich szanse edukacyjne. Aspekt wielokulturowy zostanie także wykorzystany podczas prac projektowych przy wykorzystaniu platformy eTwinning, a także podczas Tygodnia Europejskiego organizowane w szkole.
Projekt przewiduje dwa wewnętrzne szkolenia dla kadry edukacyjnej Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu - przekazujące wiedzę nabytą w czasie wyjazdów na kursy zagraniczne innym nauczycielom niebiorącym w nich udziału, a także dwa spotkania otwarte dla wszystkich nauczycieli lublinieckich szkół w ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także upowszechniania rezultatów projektu.
Wszelkie informacje na temat projektu i jego bieżącej realizacji będą się ukazywały na stronie internetowej i Facebooku Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu. Wybrane prace projektowe z wykorzystaniem digital storytelling pojawią się również tam oraz podczas promocji szkoły w czasie Dnia Otwartego w 2025 roku. Relacje z wyjazdów nauczycieli z kursów zagranicznych zostaną również tam umieszczone i dodatkowo ukażą się w “Nowinach lublinieckich” w formie drukowanej.
Przewidywane rezultaty projektu to podniesienie jakości kształcenia poprzez doskonalenie zawodowe nauczycieli i praktyczne wykorzystanie kompetencji zdobytych na kursach zagranicznych, wdrożenie do pracy szkoły zajęć odnoszących się do wymiaru europejskiego i nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych oraz praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych i poznanie kultury i tradycji kraju goszczącego. Oprócz tego projekt ma wpłynąć na lepsze zrozumienie i wrażliwość uczniów i nauczycieli w odniesieniu do wszelkich przejawów różnorodności (w tym kulturowej i językowej), a także na zwiększenie zaangażowania uczniów naszej placówki w proces edukacji i polepszenie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, na ich motywację i satysfakcję z codziennej pracy. Projekt ten ma również wpłynąć na wyrównanie szans edukacyjnych poprzez włączenie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w praktyczne wykorzystanie nowopoznanych metod.
Maksymalna kwota dofinansowania, którą przyznano: 128597,46 PLN, obejmuje dofinansowanie w proporcji 82,52% budżetu środków europejskich i 17,48% środków budżetu krajowego.