Aplikacja ochrony rodzicielskiej

img45 Czym jest mOchrona?

mOchrona to darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej, która wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z urządzeń z dostępem do sieci. Powstała w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – programu dającego szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. O cyberbezpieczeństwo dzieci należy dbać wszędzie tam, gdzie korzystają z sieci – w szkole i w domu. Dlatego mOchrona to narzędzie przygotowane z myślą o rodzicach i opiekunach, które pomoże w świadomym kształtowaniu nawyków cyfrowych od najmłodszych lat.

Jak działa?

mOchrona działa poprzez połączenie (sparowanie) sprzętów rodzica i dziecka. Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wprowadzenie takich ustawień, które zminimalizują ryzyko kontaktu ze szkodliwymi treściami w internecie i pozwolą dziecku bezpiecznie korzystać z zasobów sieci. To znaczy – na wybór kategorii stron i aplikacji, do których dziecko powinno mieć dostęp, oraz wykluczenie  pozostałych, a także – na ustalanie wyjątków. Rodzic może np. zablokować całą kategorię „Gry”, ale zezwolić na korzystanie z tych, które zna i uważa za bezpieczne. W aplikacji mOchrona rodzic może również zobaczyć szczegółowe informacje na temat aktywności dziecka w internecie (to opcjonalne) – listę odwiedzanych stron internetowych, czas spędzany na korzystaniu z mediów społecznościowych i wiele więcej.

mochrona2mOchrona jest dostępna w oficjalnych sklepach z aplikacjami. Zachęcamy do pobrania tej bezpłatnej aplikacji już dziś!
    Założyć konto rodzica i zarządzać dostępami dziecka można również za pośrednictwem wersji webowej aplikacji dostępnej pod adresem:  https://rodzic-mochrona.ose.gov.pl/login

Więcej informacji:  https://ose.gov.pl/mochrona

Przede wszystkim rozmowa!

Aplikacja ochrony rodzicielskiej może być wsparciem, ale w żadnej sytuacji nie zastąpi rozmowy z dzieckiem i relacji opartej na wzajemnym zaufaniu, dlatego mamy kilka wskazówek dla rodziców.

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z takiego narzędzia:

• wytłumacz dziecku, dlaczego to robisz – to dobra okazja, żeby wspomnieć o zagrożeniach, z jakimi wiąże się korzystanie z sieci, i o tym, jak aplikacja może pomóc ich uniknąć,
    • jeśli to możliwe, ustalcie reguły wspólnie – dziecko powinno wiedzieć, z czego wynikają wprowadzone zasady i ograniczenia,
    • pokaż, że za pośrednictwem aplikacji dziecko może wysłać do Ciebie prośbę o dostęp do zasobów, które są zablokowane na jego urządzeniu, a także skorzystać z przycisku S.O.S., jeśli coś je zaniepokoi,
    • no i najważniejsze – zwróć uwagę, że z każdym problemem napotkanym w sieci dziecko powinno zawsze zwrócić się do Ciebie. Razem na pewno uda Wam się go rozwiązać!